1. Działalność naukowa

Priorytetowe kierunki badań:

• w zakresie neurologii
    - choroby naczyniowe oraz zaburzenia otępienne
    - czynniki ryzyka
    - epidemiologia
    - metody terapii i rehabilitacji
    - aspekty immunologiczne chorób ośrodkowego układu nerwowego
    - analiza DNA i inne badania molekularne w chorobach układu nerwowego
  • w zakresie uzależnień
    - uwarunkowania psychospołeczne
    - mechanizmy neurobiologiczne
    - nowe metody terapii
  • w zakresie psychiatrii
    - zaburzenia psychiczne niepsychotyczne
    - uwarunkowania psychospołeczne
    - nowe metody terapii i rehabilitacji
    - choroby afektywne i zaburzenia schizofreniczne
    - etiopatogeneza
    - nowe metody terapii i rehabilitacji
    - promocja zdrowia psychicznego
    - programy promocyjne i ocena ich efektywności

Gromadzenie i przetwarzanie danych dotyczących zaburzeń psychicznych i neurologicznych w Polsce, opracowywanie i wydawanie rocznika statystycznego “Zakłady psychiatrycznej oraz neurologicznej opieki zdrowotnej” (red. Bożena Pietrzykowska i inni) zawierającego szczegółowe dane statystyczne, m. in. dotyczące ruchu chorych w psychiatrycznej, neurologicznej oraz odwykowej opiece zdrowotnej w Polsce.

Współpraca z zagranicznymi ośrodkami naukowymi na świecie.

Wydawnictwa ciągłe:
“Postępy Psychiatrii i Neurologii”, kwartalnik (red. Jacek Wciórka)<więcej>
“Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii”, kwartalnik (red. prof. Janusz Rybakowski) <więcej>
“Alkoholizm i Narkomania”, kwartalnik (red. Jacek Moskalewicz) <więcej>

2. Opracowywanie założeń i programu ogólnopolskiej polityki zdrowotnej w zakresie zdrowia psychicznego

Wdrażanie i monitorowanie implementacji ustaw i programów

• ustawy “O Ochronie Zdrowia Psychicznego”
  • znowelizowanej ustawy “O Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi”
  • ustawy “O Przeciwdziałaniu Narkomanii”
  • “Narodowego Programu Zdrowia” w zakresie zdrowia psychicznego, alkoholu i narkomanii
  • Projektu „Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego
  • Narodowego Programu profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo- naczyniowego na lata 2006-2009 POLKARD.

3. Organizacja psychiatrycznej i neurologicznej opieki zdrowotnej

Uczestnictwo w krajowym nadzorze specjalistycznym w zakresie psychiatrii, neurologii i psychologii klinicznej.
Pełnienie funkcji doradczej w zakresie diagnostyki i leczenia chorób psychicznych, zaburzeń neurologicznych oraz organizacji psychiatrycznej i neurologicznej opieki zdrowotnej dla Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej oraz innych organów państwowych i samorządowych.
Praca w zespołach doradczych, m. inn. w Radzie ds. szkolenia podyplomowego i egzaminów specjalizacyjnych psychiatrów, neurologów i psychologów klinicznych, w komisji rejestracji leków.

4. Kształcenie

Kształcenie podyplomowe w zakresie psychiatrii, neurologii, neurofizjologii, psychoterapii/terapii rodzin, psychologiiklinicznej pracowników własnych i zatrudnionych poza Instytutem na miejscach roboczych, kursach podstawowych i doszkalających.
Przeprowadzanie egzaminów specjalizacyjnych z psychiatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży, neurologii oraz psychologii klinicznej.
Organizacja szkoleń podyplomowych dla psychiatrów, neurologów, psychologów klinicznych i psychoterapeutów.

Kształcenie przeddyplomowe
Nauczanie studentów farmakologii, biochemii i psychiatrii we współpracy z Akademią Medyczną w Warszawie.
Nauczanie studentów psychologii we współpracy z Uniwersytetami Warszawskim i Jagiellońskim i innymi uczelniami.

5. Działalność usługowa: leczenie zaburzeń psychicznych i schorzeń neurologicznych, uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych

W całodobowych i dziennych oddziałach klinik psychiatrycznych

• diagnostyka, terapia i rehabilitacja:
    - zaburzeń schizofrenicznych (terapia, rehabilitacja, psychoedukacja, terapia rodzin)
    - zaburzeń afektywnych, w szczególności depresji
    - zaburzeń psychicznych wieku podeszłego (choroba Alzheimera i inne)
    - zaburzeń nerwicowych i zaburzeń osobowości (psychoterapia)
    - zaburzeń wieku dziecięcego i młodzieńczego, szczególnie schizofrenii i zaburzeń odżywiania (anoreksja)
    - osób uzależnionych od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych (leków)

W całodobowych i dziennych oddziałach klinik neurologicznych

• diagnostyka, leczenie i rehabilitacja zaburzeń neurologicznych, z uwzględnieniem:
    - chorób naczyniowych mózgu