JUŻ PO AUDYCIE CERTYFIKUJĄCYM

Działamy w trosce o zdrowie pacjentów niosąc wszechstronną pomoc w zaburzeniach psychicznych i nerwowych
- to nasza misja, którą kierujemy się w naszych działaniach.

W dniach 13 – 15 grudnia 2004 roku audytorzy i eksperci TÜV Polska Unternehmensgruppe TÜV Süddentschland Sp. z o. o. przeprowadzili w Instytucie Psychiatrii i Neurologii audyt certyfikujący wdrożonego systemu Zarządzania Jakością według ISO 9001:2000 z wynikiem pozytywnym. Certyfikat potwierdza stosowanie systemu w zakresie świadczenia usług medycznych obejmujących lecznictwo szpitalne, ambulatoryjne, lecznictwo środowiskowe, diagnostykę oraz promocję zdrowia w zakresie psychiatrii i neurologii. W procesie wdrażania korzystaliśmy z doświadczenia firmy ZETOM Sp. z o. o. z Warszawy, która nas wspierała i służyła fachową pomocą.

Przygotowania oraz wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością według norm ISO rozpoczęły się w czerwcu 2004 roku i już dzisiaj widzimy wiele korzyści jakie daje nam posiadanie certyfikatu. Wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością znacznie ułatwia kierowanie szpitalem, umożliwia racjonalne gospodarowanie zasobami a co za tym idzie obniża koszty Instytutu. Jakość zwiększa satysfakcję pacjenta oraz ułatwia pracę personelowi medycznemu oraz administracji szpitalnej. Wysoka jakość potwierdzona certyfikatami gwarantuje wykonanie świadczeń medycznych na wysokim poziomie, zgodnie ze standardami i procedurami, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze pacjentów oraz szpitala.

W audycie certyfikującym najważniejsza była ocena Systemu Zarządzania Jakością. Stwierdzono, że “Instytut rozporządza funkcjonującym i skutecznym systemem zarządzania. System jest przestrzegany przez pracowników, posiada wszystkie walory niezbędne do utrzymania zaufania pacjentów.” Dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii ustanowił Politykę Jakości, cele i zobowiązania, które odnoszą się do spełniania wymagań i oczekiwań oraz ciągłego doskonalenia i zapewnienia środków do ich realizacji. Cele te, realizowanie są na bieżąco wg harmonogramu.

Polityka Jakości podana została do wiadomości i stosowania wszystkim pracownikom i pacjentom za pomocą ogłoszeń oraz szkoleń.

Certyfikat ISO oraz wysoka jakość świadczonych usług umożliwia korzystanie z funduszy unijnych oraz daje dodatkowe punkty w konkursach ofert Narodowego Funduszu Zdrowia.

Normy ISO 9001:2000 to rzadkość w polskich jednostkach służby zdrowia, jednakże w dzisiejszych czasach pacjenci są zainteresowani wysoką jakością usług medycznych i posiadanie przez placówkę Certyfikatu zapewnia ich o tym, że usługi świadczone przez personel są zgodne z wymaganiami norm światowych.

Celem działalności Instytutu Psychiatrii i Neurologii, jest wysokospecjalistyczne leczenie i rehabilitacja pacjentów w warunkach dających poczucie bezpieczeństwa i troskliwą opiekę jak również zapewnienie trwałego istnienia i rozwoju Instytutu co umożliwia Polityka Jakości.

Przed nami, już za rok, kolejny audyt sprawdzający. Mamy nadzieję, że spełnimy wszystkie normy akredytacyjne i utrzymamy certyfikat.